As seen onFavicon for http://michalpalasz.plmichalpalasz.pl

Kultura w social media: Polsko, promuj swe muzea i galerie w mediach społecznościowych!

26-27 maja ma miejsce konferencja Museum Next. Jej celem jest pomoc muzeom i galeriom sztuki w wykorzystywaniu zdobyczy technologicznych i najnowszych trendów internetowych. W jej czasie premierę będzie miał portal askacurator.org - platforma umożliwiająca interakcje kuratorów i odbiorców sztuki. Utożsamiam się z tymi misjami, stąd ten wpis. Oby trafił do kogo trzeba, by żyło nam się kulturalniej.

Embed

 1. 1 września 2010 roku odbył się jednodniowy wirtualny event na twitterze, Ask a Curator Day - dzień zadawania pytań kuratorom przez użytkowników serwisu. Ponad 340 muzeów i galerii sztuki wystawiło swoją reprezentację. Z Polski udział w wydarzeniu brało tylko Muzeum Erotyzmu (@muzeumerotyzmu), czyli, de facto, ja.

 2. Akcja okazała się ogromnym sukcesem. Tag #askacurator przez kilka godzin pozostawał najgorętszym trendem w serwisie twitter, na świecie.
 3. Pzebieg oraz badania wpływu Ask a Curator Day na organizacje biorące w nim udział, oraz na odbiorców, opisałem m.in. na Muzeoblogu Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie oraz na e-verything.pl
 4. W Oscarach twittera, Shorty Awards 2011, Ask a Curator Day brało udział w kategorii Cultural Institution. Przez długi czas utrzymywało się w finałowej szóstce najlepszych instytucji kultury na twitterze, ostatecznie zajmując 8 miejsce.
 5. Przypomnę, że16 miejsce wśród najlepiej prowadzonych kont instytucji kultury na twitterze, na świecie, zajęło Muzeum Erotyzmu. Przebieg ceremonii, najciekawszych zwycięzców i kilka interesujących statystyk opisałem wcześnie tu, na blogu.
 6. Oscary twittera rozdane | Muzeum Erotyzmu 16 wśród instytucji kultury | Relacja z ceremonii wręczenia Shorty Awards 2011
  Oscary twittera rozdane | Muzeum Erotyzmu 16 wśród instytucji kultury | Relacja z ceremonii wręczenia Shorty Awards 2011
 7. Ask a Curator Day brał także udział w konkursie Best of the Web 2011 w kategorii social media.
 8. Jednak także i tym razem organizatorzy eventu musieli ustąpić miejsca ocenionym lepiej. Zwyciężyła galeria Tate z wydarzeniem One-to-one with the Artist: Ai Weiwei, w którym chiński artysta, kurator i architekt od października 2010 do maja 2011 (akcja wciąż trwa) przyjmował video-zapytania i video-odpowiedzi-na-pytania od publiczności galerii, wszystkie publikowane na dedykowanej akcji stronie. Zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi zwycięzcami Best of the Web 2011.
 9. Bardzo ucieszyło mnie, że Ask a Curator Day nie będzie wydarzeniem jednorazowym. Co więcej - bardzo się rozwija. Tworzony jest portal askacurator.org (strona jeszcze nieaktywna), którego premiera odbędzie się w ramach konferencji MuseumNext 2011, 26-27 maja - o czym dowiedziałem się z tweetnięcia konta konferencji na twitterze.

 10. Celem konferencji MuseumNext jest pomoc muzeom i galeriom sztuki w wykorzystywaniu zdobyczy technologicznych i najnowszych trendów internetowych. Innymi słowy, odpowiedź na pytanie "What's Next?". Żałuję, że mnie na niej nie będzie. Może za rok.
 11. Wracając do portalu askacurator.org - o co w nim chodzi? Będzie platformą umożliwiająca konwersację między muzeami i ich publicznością. Każdy będzie mógł się zalogować i zadawać muzeom biorącym udział w projekcie pytania.

  Kuratorzy muzeów i galerii z całego świata będą odpowiadać na te pytania przed kamerą, co w miarę upływu czasu pozwoli na utworzenie wartościowej bazy wiedzy dla wszystkich wielbicieli sztuki, historii czy nauki.

  Oprócz tworzenia opisanej cyfrowej video-biblioteki, platforma oferować będzie także wydarzenia na żywo, z użyciem kamer internetowych.
  Video jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o komunikację muzeów z publicznością - wyobraźcie sobie muzealnika czy kuratora, który dzięki kamerze może całemu światu opowiedzieć o danym przedmiocie czy wystawie, jednocześnie filmując je z bliska, czasem na żywo.
  Organizatorzy podkreślają, że jakość filmów nie jest najważniejsza. Liczy się treść, pasja i autorytet ich twórców - content is the king.
  Każdemu nagraniu towarzyszyć będzie transkrypcja oraz każde video będzie możliwe do umieszczenia na zewnątrz serwisu - np. na blogach. Każde będzie możliwe do komentowania i łatwo będzie się nim podzielić ze znajomymi z serwisów społecznościowych.
  Wszystkie muzea będą posiadały swoje własne, spersonalizowane kanały, a treści dodawane przez pracowników muzeum do serwisu, pozostaną własnością muzeum.
  Powyższe informacje zaczerpnąłem z prezentacji, na której końcu znajdziecie informacje - jak każde muzeum świata może założyć konto i wziąć udział w tworzeniu serwisu Ask a Curator. Gorąco polecam wszystkim polskim muzeom i galeriom sztuki!

 12. Jeśli prowadzicie, znacie kogoś kto prowadzi lub po prostu wiecie o jakimś koncie polskiego muzeum na twitterze - wciąż tworzona jest lista wszystkich muzeów w tym serwisie. Długie godziny spędza nad nią Jim Richardson, lider projektu Ask a Curator. Podeślijcie mu informacje na twitterze na @sumojim. Jeśli nie korzystacie z twittera, jego e-mail znajdziecie na jego blogu jimrichardson.co.uk
 13. Skoro już o wirtualnych akcjach kulturalnych na twitterze mowa, wspomnę także o #MusMem - takim tagiem 17 maja oznaczać będziemy wspomnienia z muzeów, bo jest to Dzień Wspomnień z Muzeów na twitterze :)
  Drugą ciekawą inicjatywą (obie organizowane przez Museum140) jest Tweet-a-Label: opisz obiekt muzealny w 140 znakach, czyli jednym tweetnięciem. Więcej szczegółów wkrótce.
  Obie powyższe informacje pochodzą oczywiście z twittera - gorące podziękowania za nie dla @ania13
Like
Share

Share

Facebook
Google+