Hayat bize gösteren Ara Güler.

1928'de Beyoğlu, İstanbul'da doğdu. Çocukken sinemadan çok etkilendi. 1951 yılında Getronagan Ermeni Lisesi'nden mezun oldu. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalıştı. Muhsin Ertuğrul'un yanında tiyatro ve oyunculuk eğitimi almaya başladı. Amacı rejisör veya oyun yazarı olmaktı

Embed

 1. 1958'de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin Yakın Doğu foto muhabirliği görevlerini üstlendi.

  1961'de Hayat Dergisi'nde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı. Aynı yıllarda Henri Cartier-Bresson ile tanıştı.İngiltere'de yayımlanan Photography Annual antolojisi onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafcısından biri olarak tanımladı.ASMP'ye (Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği) tek Türk üye olarak kabul edildi.

  1962'de Almanya'da çok az fotoğrafcıya verilen Master of Leica unvanını kazandı.İsviçre'de çıkan Camera dergisi kendisine özel bir sayı ayırdı.

  1964'de Mariana Noris'in ABD'de basılan Young Turkey adlı yapıtında fotoğrafları kullanıldı.

  1967'de Japonya'da çıkan Photography of the World antolojisinde Richard Avedon ile birlikte bir dizi fotoğrafı yayınlandı.

  1967'de Kanada'da açılan İnsanların Dünyasına Bakışlar sergisinde, 1968'de New York Modern Sanatlar Galerisi'nde düzenlenen Renkli Fotoğrafın On Ustası adlı sergide aynı yıl Almanya'da, Köln'de Fotokina Fuarı'nda yapıtları sergilendi.

  1970'de Türkei adında fotoğraf albümü Almanya'da yayımlandı. Sanat ve Sanat tarihi konularındaki fotoğrafları ABD'de Time-Life, Horizon ve Nesweek kitap bölümlerince ve İsviçre'de Skira Yayınevi tarafından kullanıldı.

  1971'de Lord Kinross'un Hagia-Sophia (Ayasofya) kitabının fotoğraflarını çekti. Yine Skira yayınevince Picasso'nun 90. yaşgünü için yayınlanan Picasso Metamorphose et unite adlı kitap için Picasso'nun foto-röportajını yaptı.

  1972'de Paris Ulusal Kitaplık'ta sergisi açıldı.1975'de ABD'ne davet edildi ve birçok ünlü Amerikalının fotograflarını çektikten sonra Yaratıcı Amerikalılar adlı sergisini dünyanın birçok kentinde sergiledi. Yine aynı yıl Yavuz zırhlısının sökülmesini konu alan Kahramanın Sonu adlı bir belgesel film çekti.

  1980'de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılığın bastığı Fotoğraflar adlı kitabında bastırdı.1986'da Hürriyet Vakfı'nca basılan Prof. Abdullah Kuran'ın yazdığı Mimar Sinan kitabı'nı fotoğrafladı. Aynı kitap 1987'de Institute of Turkish Studies tarafından İngilizce olarak yayınlandı.

  1989'da Ara Güler'in Sinemacıları kitabı basıldı.

  1991'de Dışişleri Bakanlığı için Halikarnas Balıkçısı'nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) The Sixth Continent adlı kitabını fotoğrafladı.

  1999'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, meslekte 50 yılını dolduran gazetecilere verilen “BURHAN FELEK” basın hizmeti ödülü

  Bu arada bütün dünyayı gezerek foto röportajlar yaptı ve bunları Magnum ajansı ile dünyaya duyurdu. 


  İsmet İnönüWinston ChurchillIndira GandiJohn BergerBertrand RussellBill BrandtAlfred HitchcockAnsel AdamsImogen CunninghamSalvador DaliMaria CallasFikret Mualla,Picasso gibi birçok ünlü kişi ile roportajlar yapmış ve fotograflarını çekmiştir.

  En ünlüsü fotoğrafcılara poz vermeyen Picasso'dur. Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları 1992'de Fransa'da, ABD ve İngiltere'de Sinan, Architect of Souleiman the Magnificent adlı kitabı yayımlandı. Aynı yıl Living in Turkey adlı kitabı İngiltere, ABD ve Singapur'da Turkish Style başlığıyla, Fransa'da Demeures Ottomanes de Turquie adıyla yayımlandı. 1994'de Eski İstanbul Anıları, 1995'de Bir Devir Böyle Geçti, Yitirilmiş Renkler ve Yüzlerinde Yeryüzü, fotograf kitapları yayımlandı.


 2. Ara Güler hala fotoğraf çekmektedir. Kendisi fotoğraf sanatçısı olduğunu kabul etmemekle birlikte foto muhabiri olduğu konusunda diretmektedir.
 3. Ara Güler'in sahip olduğu, Ara Cafe, Galatasaray Lisesi'nin hemen karşı sokağındaki minicik ara sokakta yer alıyor.  Ara Güler'in atölyesinin alt katındadır.
 4. Ödülleri 

  1979 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Birincilik Ödülü (foto muhabirliği dalında)2000 Fransa Légion d'honneur nişanı2004 Yıldız Üniversitesi fahri doktora unvanı2005 Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü2008 İstanbul Fotoğraflarıyla İstanbul Turizm Özel Ödülü[2]2011 Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

  Kitapları

  Fotoğraflar (Karacan Yayınları, 1980, İstanbul)Ara Güler'in Sinemacıları (Hil Yayınları, 1989, İstanbul)Sinan, Architect of Soliman the Magnificient (Editions Arthaud, 1992, Paris; Thames and Hudson,1992, Londra ve New York)Living in Turkey (Albin Michel, 1993, Paris; Thames and Hudson, 1993, Londra ve New York; Archipelago Press, 1993, Singapur)Eski İstanbul Anıları (Dünya Yayınları, 1994, İstanbul)Bir Devir Böyle Geçti,Kalanlara Selam Olsun (Ana Yayıncılık, 1994, İstanbul)Yitirilmiş Renkler (Dünya Yayıncılık, 1995, İstanbul)Yüzlerinde Yeryüzü (Ana Yayıncılık,1995, İstanbul)Ara Güler’e Saygı (YGS Yayınları 1998, İstanbul, Hamburg)Babilden Sonra Yaşayacağız (Kısa hikâyeler, Aras Yayınevi, 1996, İstanbul)İstanbul des Djinns (Fata Morgana, 2001, Montpellier, Fransa)Yeryüzünde Yedi İz (Yapı Kredi Yayınları, 2002, İstanbul)100 Yüz (Yapı Kredi Yayınları, 2003, İstanbul)Retrospektif – 50 Yıl Fotojurnalizm (YGS Yayınları, 2004, İstanbul, Bremen)Ara Güler (Antartist Yayınları, 2005, İstanbul)Ara’dan Yetmişyedi Yıl Geçti (Fotografevi Yayınları, 2005, İstanbul)Beyaz Güvercinli Adam (Fotografevi Yayınları, 2007, İstanbul);Ara Güler (Hachette, 2007)
Like
Share

Share

Facebook
Google+