5 zpráv uplynulého týdne, které byste neměli přehlédnout

 1. PŘED PĚTADVACETI LETY BYLA PODEPSÁNA MAASTRICHTSKÁ SMLOUVA

 2. Dne 7. února 1992 byla v nizozemském Maastrichtu podepsána Smlouva o Evropské unii, která otevřela dveře hlubší evropské integraci. K původnímu Evropskému společenství se připojily další dva pilíře, a to společná zahraniční a bezpečnostní politika a policejní a soudní spolupráce v trestních věcech.
 3. Smlouvu podepsalo dvanáct evropských států. Dohodly se mimo jiné na zavedení evropského občanství, posílení pravomocí Evropského parlamentu a založení hospodářské a měnové unie.
 4. KANCLÉŘKA MERKELOVÁ NAVŠTÍVILA POLSKO

 5. Angela Merkelová se vydala do Varšavy, kde jednala s představiteli polské vlády. S Beatou Szydlovou diskutovala o hospodářství, budoucnosti EU nebo o sankcích vůči Rusku.
 6. „Myslím, že návštěva měla ukázat uklidnění v polsko-německých vztazích, a to se Angele Merkelové bezesporu podařilo,“ říká Vít Dostál, ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky.
 7. Merkelová se sešla také s Jaroslawem Kaczyńskim, předsedou vládní strany Právo a spravedlnost. Kaczyński posléze prohlásil, že Merkelová je z hlediska polských politických zájmů nejlepší kandidátkou na kancléře. Mají však odlišný pohled na budoucnost takzvané dvourychlostní Evropy.
 8. Dalším tématem návštěvy byl polský politik Donald Tusk, současný předseda Evropské rady. Jeho mandát vyprší na konci května a již v březnu by měly členské státy rozhodnout o jeho možném nástupci. Pro Českou republiku je Tusk v čele evropské instituce výhodou, polská vládnoucí strana se ale k Tuskovi staví velmi kriticky. Jeho setrvání v postu si přeje také Angela Merkelová.
 9. SYRSKÁ VLÁDA ZA PĚT LET POPRAVILA 13 TISÍC LIDÍ, ŘÍKÁ AMNESTY INTERNATIONAL

 10. Nová výzkumná zpráva organizace Amnesty International upozornila, že syrský režim popravil mezi lety 2011 a 2015 až třináct tisíc lidí. Kromě odpůrců vlády přišla o život také řada civilistů. Zpráva vychází z výpovědí 84 svědků, mezi kterým jsou strážci, úředníci, zadržení, soudci, právníci a národní a mezinárodní experti.
 11. „Hrůzy, které jsou zachyceny v této zprávě, odhalují skrytou, obludnou kampaň, schvalovanou na nejvyšších úrovních syrské vlády, zaměřenou na potlačení jakékoli formy odporu uvnitř syrské populace,“ uvedla Lynn Maaloufová z regionální kanceláře Amnesty International v Bejrútu.
 12. Syrské ministerstvo spravedlnosti tyto informace popírá s tím, že jde o snahu očernit vládu v době, kdy její armáda zaznamenává úspěchy v boji proti teroristům.
 13. RUMUNSKÁ VLÁDA USTOUPILA PROTESTUJÍCÍM, ODSTOUPIT VŠAK NEHODLÁ

 14. Rumunská vláda na nedělním mimořádném zasedání zrušila nařízení, kterým chtěla odstranit postih za některé korupční trestné činy a za zneužívání úředního postavení. Kabinet kvůli tomu v posledních dnech čelil rozsáhlým demonstracím v Bukurešti a dalších rumunských městech. Stažení dekretu ale demonstranty neuspokojilo a statisíce lidí dál v ulicích požadují demisi vlády.
 15. Předseda vládní sociální demokracie (PSD) Liviu Dragnea však oznámil, že nevidí důvod, proč by kabinet měl podávat demisi.
 16. Hlasování o nedůvěře vlády nakonec proběhlo ve středu, nicméně rumunská vláda jej ustála. Koaliční kabinet sociálních demokratů a liberálů se mohl spolehnout na více než 60% většinu v zákonodárném sboru.
Read next page