5 zpráv uplynulého týdne, které byste neměli přehlédnout

 1. V NIZOZEMSKÝCH VOLBÁCH ZVÍTĚZILA VLÁDNÍ STRANA MARKA RUTTEHO

 2. V Nizozemsku zatím populisté vládnout nebudou. Ze středečních parlamentních voleb vzešel vítězně současný premiér Mark Rutte. Jeho strana VVD získala 33 křesel. Populista Geert Widlers, který svou kampaň postavil na nenávisti k islámu, skončil druhý s 20 křesly.
 3. Nizozemské volby doprovázala rekordní volební účast. K urnám vyrazilo více než 80 % lidí, což pomohlo i méně favorizovaným stranám. Úspěch zaznamenali levicoví liberálové D66 či Křesťanští demokraté. Největší pokrok se podařil Zelené levici v čele s Jessem Klaverem.
 4. Premiéra Marka Rutteho nyní čeká sestavování vlády. "Předběžné výsledky ukazují, že k sestavení koalice budou možná stačit pouze čtyři strany, ale najít shodu na programu, pod který se podepíšou pravicové i levicové partaje bude trvat minimálně několik měsíců," říká Anna Kuznická z Asociace pro mezinárodní otázky.
 5. EUROPOSLANCI SCHVÁLILI SMĚRNICI O ZBRANÍCH

 6. Unie zavádí přísnější pravidla pro nabývání a držení střelných zbrani. Týkají se zejména poloautomatických zbraní s větší kapacitou zásobníku. Členské státy však budou moci využívat řadu výjimek, a majitelé legálních zbraní se tak o svůj majetek nemusejí obávat. Omezeni nebudou ani sportovní střelci a lovci.
 7. Směrnice vychází z návrhu Komise, která chtěla poloautomatické zbraně zcela zakázat. Evropský parlament ale přísná pravidla upravil. Svou zásluhu na zmírnění směrnice má i česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO, ALDE), která se ještě před plenárním hlasování snažila prosadit další pozměňovací návrhy. Většina europoslanců ale rozhodla, že další změny ve směrnici jsou zbytečné a že je v této podobě přijatelná.
 8. MÉNĚ PLÝTVAT: EUROPOSLANCI SCHVÁLILI BALÍČEK K OBĚHOVÉMU HOSPODÁŘSTVÍ

 9. Evropa musí šetřit cennými přírodními zdroji. Nemůže si proto dovolit plýtvat surovinami a vyrábět produkty, které nelze recyklovat, ani by neměla druhotné suroviny vyvážet do zahraničí. Europoslanci schválili svou pozici k balíčku pro přechod k oběhovému hospodářství, který má účinnější využívání zdrojů podpořit.
 10. Podíl odpadu určeného k recyklaci by se měl podle europoslanců do roku 2030 zvýšit ze současných 44 procent na 70 procent. Chtějí také snížit podíl skládkovaného odpadu na 5 procent a snížit do roku 2030 plýtvání potravinami o polovinu. Důležité také bude předcházet samotnému vzniku odpadů.
 11. Europoslance teď ještě čekají jednání se členskými zeměmi. EurActiv nedávno vypracoval doporučení, kterých by se měla EU i ČR při přechodu na oběhové hospodářství držet.
 12. Jak je na tom EU v současnosti s odpady? Podívejte se na infografiku:
 13. BREXIT MÁ POSVĚCENÍ OD BRITSKÉ KRÁLOVNY

 14. Britský parlament v pondělí večer schválil zákon, který vládě premiérky Theresy Mayové umožní spustit proces odchodu země z Evropské unie. Lordi původně požadovali, aby parlament schvaloval i konečné dohody země s Bruselem a aby Londýn garantoval práva občanů Unie žijících v Británii i po brexitu. Vláda ale obě změny odmítla s tím, že by komplikovaly vyjednávací pozici Londýna.
 15. Platnost zákona ve čtvrtek svým podpisem potvrdila i samotná královna Alžběta II. Podpis královny byl v zásadě jen formální záležitostí. Žádný britský monarcha totiž neodmítl podepsat jakýkoli zákon už více než 300 let.
 16. Britská vláda už několikrát oznámila, že článek 50 aktivuje do konce března. Až poté mohou začít dvouletá jednání mezi Londýnem a Bruselem o podmínkách odchodu ostrovního království z evropského bloku.
Read next page