5 zpráv uplynulého týdne, které byste neměli přehlédnout

 1. DONALD TUSK ZŮSTANE PŘEDSEDOU EVROPSKÉ RADY

 2. Vrcholní představitelé Evropské unie se opět sešli v Bruselu na pravidelném unijním summitu. Jedním z hlavních bodů jednání byla volba předsedy Evropské rady. Lídři osmadvacítky rozhodli, že jím bude i po dobu následujících dvou a půl let současný předseda Donald Tusk. Paradoxní ovšem je, že jako jediná země se proti jeho znovuzvolení postavilo jeho domovské Polsko. Zvrátit rozhodnutí ostatních vlád se však polské vládě nepodařilo.
 3. Evropská rada následně jednala o několika bodech, mezi kterými nechyběla zaměstnanost a konkurenceschopnost, bezpečnost a obrana či migrace. Na výsledném dokumentu se však představitelé členských zemí neshodli. Proti formálnímu přijetí závěrů se první den summitu postavila právě polská vláda, která tak dala hlasitě najevo, že s volbou předsedy nesouhlasí. Ostatních sedmadvacet zemí se na výsledcích jednání prozatím shodlo.
 4. Polsko následně pohrozilo, že bude další skoro tři roky blokovat dohodu na všech summitech. „Souhlas země, odkud kandidát pochází, je nezbytný,“ tvrdila polská premiérka Beata Szydłová. Podle pravidel ale ke zvolení předsedy stačí podpora kvalifikované většiny členských zemí EU. Poláci tak sami Tuska zablokovat nemohli a pro svůj postoj nesehnali mezi ostatními státy ani jednoho spojence. Pro přijetí formálních závěrů na summitech však je potřebná jednomyslnost.
 5. Jedním z témat jednání byla také rozdílná kvalita potravin v zemích EU. Premiéři a prezidenti států osmadvacítky se na summitu shodli na tom, že by se tímto problémem Evropská komise měla zabývat. „Je to důsledek našeho soustavného tlaku,“ pochválil Česko a další země Visegrádské čtyřky premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
 6. Češi a další země Visegrádské čtyřky ale nedosáhli toho, co původně chtěli. Premiéři čtyř států minulý týden na své mimořádné schůzce ve Varšavě prohlašovali, že by Evropská komise měla prodávání potravin s různým složením zakázat.
 7. FRANCIE, NĚMECKO, ŠPANĚLSKO A ITÁLIE CHTĚJÍ VÍCERYCHLOSTNÍ EVROPU

 8. Nejvyšší představitelé Francie, Německa, Španělska a Itálie se neformálně setkali ve Versailles, aby se domluvili na společném postoji k nedávno publikované Bílé knize o budoucnosti EU.
 9. Výsledkem pondělního jednání Angely Merkelové, Françoise Hollanda, Paola Gentiloniho a Mariana Rajoye je podpora vícerychlostní Evropy, která by znamenala, že některé státy se mohou integrovat a spolupracovat rychleji a intenzivněji, zatímco ostatní se k nim přidají až později. Příkladem je eurozóna či schengenský prostor.
 10. Vícerychlostní Evropa by však mohla ohrozit rozvoj řady členských států, včetně Visegrádské skupiny. V případě, že by země nestíhaly tempo vedoucích států, mohlo by je to odsunout na okraj integrace. Koncept se prý nezamlouvá ani šéfovi Komise Jean-Claudu Junckerovi.
 11. MAĎARSKÁ JADERKA PAKS II MÁ OD KOMISE ZELENOU

 12. Maďarský plán na výstavbu dvou nových bloků jaderné elektrárny Paks zahrnuje státní pomoc, ale pokud Budapešť dodrží stanovené podmínky, nebude projekt porušovat evropská pravidla hospodářské soutěže. Rozšíření elektrárny, které budou financovat Rusové státním úvěrem ve výši 10 miliard eur, tak dostalo zelenou.
 13. Maďarsko se zavázalo, že případné zisky budou použity ke splácení investice či k běžným provozním nákladům, ale neposlouží k dalším investicím do elektrárny. Elektrárna Paks II bude také funkčně a právně oddělena od provozovatele dosavadní jaderné elektrárny Paks či jiných státních energetických podniků. Nejméně 30 procent elektřiny z Paks II se bude prodávat na otevřeném trhu, zbývající část produkce se bude prodávat transparentně a nediskriminačně v aukcích.
 14. „Od úplného začátku (…) je Paks II alternativou k Paks I. Nekonala se žádná diskuze. Nebylo to podrobně prozkoumané,“ řekl maďarský analytik András Deák slovenskému EurActivu, který se ptal, jestli Maďarsko jaderku potřebuje.
 15. To řekl českému EurActivu také zelený maďarský europoslanec Bedenek Jávor, se kterým jsme mluvili loni, když Komise zastavila vyšetřování Paks II kvůli podepsání dohody s Ruskem. Panovalo tehdy podezření, že Maďarsko porušilo pravidla EU, kdy neumožnilo jiným firmám ucházet se o výstavbu elektrárny.
Read next page