5 zpráv uplynulého týdne, které byste neměli přehlédnout

 1. JUNCKER NASTÍNIL PĚT SCÉNÁŘŮ BUDOUCNOSTI EU

 2. "Kam kráčíš, Evropo?" tázal se šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker při středečním vystoupení před europoslanci. Odpověď se podle něj ukrývá v nové Bílé knize o budoucnosti EU, která obsahuje hned pět možných variant dalšího vývoje.
 3. Scénáře jsou následující: 1. pokračovat v tom, co děláme, 2. zachovat jen vnitřní trh, 3.mít vícerychlostní Evropu. 4. dělat méně, ale lépe, 5. prohloubit integraci
 4. Dalším krokem má být podpis deklarace o budoucnosti EU na summitu v Římě, který se uskuteční 25. března. Země V4 do něj přispějí společně. Na své vizi se dohodly při čtvrtečním setkání ve Varšavě.
 5. PREMIÉŘI V4 CHTĚJÍ PROSADIT JEDNOTNOU KVALITU POTRAVIN V EU

 6. Hlavním tématem mimořádného summitu zemí V4 ve Varšavě byla dvojí kvalita potravin v Evropské unii. Premiéři Visegrádu tak reagovali na výsledky šetření, která prokázala, že potraviny stejné značky dostupné v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku mají odlišnou kvalitu než zboží na pultech v Německu či Rakousku.
 7. "Komise by měla zadat evropskou analýzu v oblasti dvojí kvality potravin a měla by také navrhnout konkrétní legislativní změny, jež posílí ochranu spotřebitele a zabrání praktikám, které spotřebitele evidentně klamou," prohlásil premiér Bohuslav Sobotka po skončení jednání.
 8. Dalším tématem summitu byla reforma EU. Země Visegrádu přijaly společné prohlášení, které chtějí předložit ostatním členským státům při plánovaném summitu v Římě.
 9. Premiéři se shodují, že EU musí být jednotná a silná "bez ohledu na rychlost integrace". V prohlášení tak zcela nevyvrátili možnost takzvané vícerychlostní Evropy. Členské státy by se tak do integrace mohli zapojovat postupně, jako je tomu například u schengenského prostoru či eurozóny.
 10. Země V4 se však především shodly na pokračování takzvaného Bratislavského procesu. "V Bratislavě jsme v reakci na nynější výzvy začali dolaďovat naše priority. V této reformní agendě musíme pokračovat a dále ji rozvíjet."
 11. SNĚMOVNA LORDŮ SE POSTAVILA PREMIÉRCE MAYOVÉ

 12. Sněmovna lordů ve středu navzdory odporu vlády premiérky Theresy Mayové schválila dodatek k návrhu zákona o brexitu. Tento krok pravděpodobně zpozdí schválení britského zákona o zahájení brexitu,který se nyní bude muset vrátit do Dolní sněmovny.
 13. Dodatek nutí vládu, aby do tří měsíců od odstartování jednání o brexitu předložila návrhy, jak chce zajistit občanům Evropské unie s legálním pobytem ve Spojeném království stejná práva k pobytu i po definitivním odchodu země z evropského bloku.
 14. Premiérka Mayová v minulosti opakovaně zdůrazňovala, že garance práv občanů EU v Británii nemůže být jednostranná a Londýn ji může poskytnout jen tehdy, pokud zároveň dostane stejnou záruku z Bruselu ve prospěch Britů žijících ve zbytku EU. Takové vzájemné garance chce sama Mayová zahrnout zřejmě až do konečné smlouvy se sedmadvacítkou.
 15. OBČANÉ GRUZIE PŘI CESTĚ DO EU NEBUDOU POTŘEBOVAT VÍZA

Read next page