5 zpráv uplynulého týdne, které byste neměli přehlédnout

 1. PŘEDSEDOVÉ PARLAMENTNÍCH STRAN SE SHODLI NA POSTOJI ČR K BREXITU

 2. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se ve středu sešel se zástupci parlamentních stran. Tématem jednání byly priority České republiky při nadcházejícím vyjednávání o brexitu.
 3. „Shodli jsme se, že prioritou je zachování stávajícího přístupu na britský trh zboží a služeb, zajištění již nabitých práv českých občanů a vyřešení rozpočtových záležitostí,“ shrnul premiér Sobotka.
 4. Politici se dohodli, že pracovní skupina projednávající brexit se bude setkávat i nadále, a to na politické úrovni místopředsedů stran. Kromě brexitu by měli hledat shodu také v otázkách budoucnosti EU.
 5. ÁZERBAJDŽÁN VYDAL ZATYKAČ NA ČESKÉHO EUROPOSLANCE ŠTĚTINU

 6. Ázerbajdžán požádal Interpol o zadržení tří europoslanců včetně českého politika a novináře Jaromíra Štětiny (TOP 09, EPP). Důvodem je opakovaný nezákonný vstup europoslanců na okupované území Ázerbajdžánu.
 7. Štětina a jeho dva kolegové se totiž zúčastnili referenda o nové ústavě v separatistickém Náhorním Karabachu jako mezinárodní pozorovatelé. Ázerbajdžán přitom proti referendu protestoval - Karabach patří pod jeho jurisdikci.
 8. V Ázerbajdžánu vládne již pětadvacet let rodina Aliijevů a svou moc nadále upevňuje. Prezident Ilham Aliijev tento týden jmenoval svou manželku viceprezidentkou. Post vznikl teprve v loni změnou ústavy, která mimo jiné prodloužila prezidentský mandát z pěti na sedm let.
 9. AMERICKÝ VICEPREZIDENT NAVŠTÍVIL BRUSEL

 10. Americký viceprezident Mike Pence během své oficiální návštěvy v Bruselu oznámil, že Spojené státy a Evropská unie sdílejí stejné hodnoty a stávajícím hrozbám pro bezpečnost a stabilitu musí čelit společně. USA podle jeho slov i nadále počítají se spoluprací a partnerstvím s EU.
 11. Pokud jde o Rusko, to má podle jeho slov plnit závazky vyplývající z mírových dohod, které byly dohodnuty v běloruském Minsku v roce 2015, a obě strany musí okamžitě zajistit příměří.
 12. Kromě míru na Ukrajině Pence vyzval také k posílení spolupráce Evropské unie s USA v boji proti terorismu. Zmínil například lepší koordinaci a sdílení zpravodajských informací mezi unijními zeměmi a Spojenými státy.
 13. Pence ale současně konstatoval, že se bude snažit hledat „společnou půdu“ pro jednání s Moskvou. Donald Trump podle něj věří, že to je možné. V souvislosti s nástupem Trumpa do úřadu vyvstaly na východě Evropy obavy kvůli tomu, že opakovaně chválil Putina, mluvil o snaze zlepšit vztahy s Moskvou a případném uznání anexe Krymu. Trump ale mimo jiné prohlásil, že by Rusové měli poloostrov vrátit Ukrajině.
 14. PREMIÉR SOBOTKA ODVOLAL JANA MLÁDKA

 15. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) skončí ke konci února ve své funkci. Na mimořádné tiskové konferenci to v pondělí oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Sobotka uvedl, že v posledních týdnech nebyl jako premiér s působením ministerstva spokojen. „Zejména se jedná o opakované postoje ministerstva, pokud jde o zlepšení situace spotřebitelů na trhu mobilních služeb,“ prohlásil. Mládek čelil v posledních dnech kritice kvůli vyjadřování resortu v debatě o cenách mobilních dat a části novely telekomunikačního zákona.
 16. Návrh na odvolání ministra Mládka přinesl Sobotka prezidentu Miloši Zemanovi ve čtvrtek na Hrad. A ten jeho návrh přijal. Řízením resortu má být dočasně pověřen přímo předseda vlády, jméno nového kandidáta chce Sobotka Zemanovi navrhnout až po sjezdu ČSSD, který se bude konat v druhém březnovém víkendu.
 17. Premiér chtěl podle informací Aktuálně.cz jmenovat státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu (ČSSD), prezident se však netajil tím, že mu tento kandidát nevyhovuje.
Read next page